Advisory Council members

Chair

Nicholas Moore: Macquarie Group Limited

Immediate Past Chair

Anthony R Berg AM: Gresham Partners Ltd

Members

  • Dieter Adamsas: A&K Consultants
  • Christine Bartlett: Mirvac Group
  • Guido Belgiorno-Nettis AM: Transfield Holdings Limited
  • Gavin Bell: Insurance & Care NSW (icare)
  • Mark Bouris AM: Yellow Brick Road
  • Graham Bradley AM: HSBC Bank Australia Limited
  • Paul Cave AM: BridgeClimb
  • Marc de Cure: CEPAR
  • John Doumani: ZIP Industries (Aust) Pty Ltd
  • Peter Farrell AM: ResMed Inc.
  • Patrick Forth: The Boston Consulting Group
  • George Frazis: Westpac Banking Corporation
  • Sean Gregory, PricewaterhouseCoopers
  • Matthew Grounds: UBS Investment Banking Australia
  • Peeyush Gupta: MLC Life Limited
  • Catherine Harris AO PSM: Harris Farm Markets
  • Cindy Hook, Deloitte
  • Lucy Hughes-Turnbull AO: Turnbull & Partners Pty Ltd
  • Timothy Jackson: Strategy&
  • Mark Johnson: HSBC Bank Australia Limited
  • Tony Johnson: Ernst & Young
  • Chris Jordan AO: Australian Taxation Office
  • Alan Joyce: Qantas Airways Limited
  • Steven Lowy AM: Westfield Holdings Limited
  • Kerrie Mather: Sydney Airport Corporation Limited
  • Vickki McFadden: Skilled Group Limited
  • Rob McLeod: Ernst & Young, New Zealand
  • James Millar: The Smith Family
  • Karen Moses: Origin Energy
  • John Mullen: Asciano
  • Ralph Norris: New Zealand Treasury
  • Daniel Petre AO: Petre Foundation
  • John Pierce: The Australian Energy Market Commission
  • Andrew Roberts: RF Capital
  • Tom Saar: McKinsey & Company
  • Mark Scott AO: NSW Department of Education
  • Ann Sherry AO: Carnival Australia
  • Rob Sindel: CSR Limited
  • Andrew Stevens: Australian Government Industry Growth Centres Advisory Committee
  • James Stevens: Roses Only International
  • Clive Stiff: Unilever Australasia
  • Giam Swiegers: Aurecon
  • Guy Templeton: Parsons Brinckerhoff
  • David Tudehope: Macquarie Telecom Group Limited
  • Gary Wingrove, KPMG
  • Geoff Wilson: KPMG, Hong Kong