Awards ceremony 2016

The UNSW Australia Business School Awards Ceremony is one of the most prestigious events on our annual calendar.

It’s a night where we gather to celebrate the academic achievements of our most talented students and the generosity of donors who help make those accomplishments possible. The Awards Ceremony recognises the impact of our donors’ contributions and honours the success of our brightest minds.

The 2016 Awards Ceremony was held on the 1st of June in Leighton Hall, John Niland Scientia Building, UNSW Kensington.

Congratulations to all our 2016 Prize winners.

Listen to the 2016 Guest Address by Peter Mattick, Chairman, Salmat Limited.

View photos from the event.

Undergraduate Prizes

Accounting

The CPA Australia Prize for Year 1

  • Wen Bo Gong

The CPA Australia Prize for Year 2

  • Yuqing Gong

The CPA Australia Prize for Year 3

  • Daniel Azzi

The Financial Management Association of Australia Prize in Accounting

  • Nicole Maroon-Yacoub

The Chartered Accountants Australia & New Zealand Prize - 1st Year

  • Michelle Royters

The Chartered Accountants Australia & New Zealand Prize - 2nd Year

  • Frickson Kho

The Chartered Accountants Australia & New Zealand Prize - 3rd Year

  • Kean Hoe Gan

Banking & Finance

The Deutsche Bank Prize in Options, Futures and Risk Management

  • Alice Harrison

The Financial Management Association of Australia Prize in Banking and Finance

  • Guan Lian

Economics

The Australian Finance Conference Prize

  • Damoon Sadeghian

Information Systems, Technology and Management

The Professor M Weinstock Memorial Prize - 2

  • Shrijayanti Gurumurty

Management

The Julia Moore Prize in Industrial Relations

  • Claire Decre

The Terrance Muldoon Memorial Prize

  • Hannah Rayment

Risk & Actuarial Studies

The Willis Towers Watson Prize

  • Chun Kit Jenkin Ho

The Actuaries Institute Prize

  • Ethan Lih Hong Chai

The UniSuper Prize

  • Mark Lavender

The Deloitte Actuaries & Consultants Prize

  • Zhiping Huang

The E S Wolfenden Memorial Prize

  • Zixi Li

The Insureware Prize

  • Pratik Risbud

Centre for Social Impact

The Lusthaus Prize in Creating Social Change - Semester 1

  • Jae Hee Chung
  • The Lusthaus Prize in Creating Social Change - Semester 2

  • Matthew Killeen

Dean's List

The Michael Burgess Prize - Deans List Stage 1

  • Thomas Zhou
  • Thomas Colak

The Michael Burgess Prize - Deans List Stage 2

  • Dilan Sridaran

The Michael Burgess Prize - Dean's List Stage 3

  • Artem Churilov
Undergraduate Scholarships & Awards

The Dorothy Dolly Clark Award

  • Kevin Ge

The Mr & Mrs Chu Cho Tit Award in Business

  • Yeun Jae Lee

The FMAA All Rounder Award in Business

  • Christopher Morris

The Indigenous Rock Foundation Award in Business

  • Joshua Moxey
  • Olivia Metcalfe
  • Owen Walsh

The Lee Whitmont Award in Marketing

  • Eric Cao

The Lee Lau Shiu Hing Award in Accounting

  • Amy Lim

The Mattick Scholarship in Business

  • Bronte Gooley

The Kosmos Asset Management Academic Achievement Scholarship in Economics

  • Stephen Quinn

The Kosmos Asset Management Award in Economics

  • Simran Narsinghani

The Alumni Leaders Scholarship in Business

  • Sarith Mandalawatta

The UNSW Business School Alumni Scholarship

  • Amal Kammoun

The John Niland Scholarship in Business

  • Oliver Bruhl

UNSW Business School High Achievers Scholarship

  • Mohamad Hafiz Shaari
  • Thi Tuyet Nhu Nguyen
  • Fatin Syafiqah Sulaiman
  • Nasha Harnanny Abu Bakar
  • Nur Shuhada Mohd Radzi
  • Muhamad Fikri Fuad Sallehuddin
  • Wing Yan Foong
  • Shariffah Allisa Binte Fauzi Alkaff
  • Yee Song Lim
  • Chia Hui Chua

UNSW Business School High Achievers International Scholarship

  • Sahana Vendar Kon
  • Ahmad Ishak
  • Nurul Amirah Shamsul Kamal
  • Amirah Husna Omar
  • Joanne Wong
  • Tan Jun Wei
  • Xiao Fan Yu
  • Farahanim Nur
  • Nur Syazawina Nor Rashid
  • Qiaote Qin
  • Armand Emir Bin Yusri
Honours Scholarships & Awards

The Dr Kai Fou Wong and Mrs Kaye Shiu Kee Mui Wong Award

  • Campbell Kennett

The Sir William Tyree Award in Commerce

  • Ashya Brown

The Herbert Smith Freehills Law & Economics Honours

  • Calvin He

The Michael E. Grace Memorial Honours Scholarship

  • Kai Zen

UNSW Business School Honours Scholarship

  • Oliver Wood
  • Cecilia Chang
  • Cameron Yuen
  • Tuong Bao Tran Nguyen
  • Mark Lavender
  • Roshana Prabaharan
  • Willem Fourie
  • Jacky Lee
  • Tianyu Cai
  • Calvin He

UNSW Honours Year Scholarships

  • Sun Yong Kim
  • Pradeesh Nallainathan

UNSW Business School Supporters Circle Honours Scholarship

  • Domagoj Krslovic

The ARC Centre of Excellence in Population Ageing Research (CEPAR) Honours Scholarship

  • Oliver Wood

The John Prescott Honours Scholarship

  • Janani Kularajah
International Exchange Scholarships

The Vincent Lo International Scholarship

  • Joanna Lee

The Douglas N Daft International Scholarship

  • Ming Yan Wong

The Peter & Helen Hearl US Study Abroad Scholarship

  • Yang You
  • Ashley Campisano

International Exchange Scholarships

  • Karina Chan
  • Yudi Dai
  • Dennis Dao
  • Rebecca Duan
  • Nicholas Fabrio
  • Joy Gao
  • Ian Kim
  • Pearl Kim
  • Yoni Manor
  • Lauren Maxwell
  • Rui Sun
  • Han Wang
  • Jessie Wong
  • Canrui Wu
  • Jacqueline Xidis
  • Lu Zhang
  • Henry Zhu
Postgraduate Prizes

Accounting

The CPA Australia Corporate Accounting Prize

  • Jianxiong He

Banking & Finance

The FPA Prize in Financial Planning

  • Mark Scott

The FINSIA Prize in Financial Markets and Institutions

  • Anurag Kadian

Information Systems, Technology & Management

The ISACA Prize

  • Daniel Koton

The Professor M Weinstock Memorial Prize - 1

  • Geraldine Harris

Marketing

The Peter D Walker Prize in Marketing

  • Richard Bennett

The Peter D Walker Prize in Marketing

  • Tanya Dellicompagni

Risk & Actuarial Studies

The Finity Consulting Prize

  • Dmitro Lyulik

Taxation & Business Law

The CPA Australia (NSW Division) Prize

  • David Fitzgerald

The KPMG Prize

  • Maris Vatner

The Chartered Accountants Australia & New Zealand Prize

  • Katherine Kai-Yin Leung

Research

The UNSW Business School Research Fair Prizes

  • Ann Kayis-Kumar

The UNSW Business School Research Fair Prizes - 1

  • Jinani Edirimanne

The UNSW Business School Research Fair Prizes - 2

  • Andrew Song
  • Blair Wang

Centre for Social Impact

The Anton Mischewski Design for Social Innovation Prize

  • Karen Locke
  • Rivkah Nissim
  • Barnaby Smith
  • Kurt McLachlan
Postgraduate Scholarships & Awards

The Hary and Liliana Tanoesoedibjo Scholarship in Business

  • Irina Metelyuk

Centre for Social Impact Scholarships

CSI Scholarship

  • Edward Cooper
  • Nina Scott
  • Lydia Hascott
Research Scholarships & Awards

The Sasakawa Young Leaders Fellowship Fund (SYLFF) Scholarship

  • Vu Thuy Chi Pham

Australian Postgraduate Award (APA) and UNSW Business School Supplementary Scholarship

  • Na Ry Hong
  • Mandeep Singh
  • Xiao Xu
  • Jialing Qiang
  • Mahreen Khan
  • Xian Guan
  • Man Fong
  • Zhuo Chen
  • Xueting Zhang

Australian Postgraduate Award (APA), UNSW Research Excellence Award, and UNSW Business School Supplementary Scholarship

  • Alan Xian

International Postgraduate Research Scholarship (IPRS) and UNSW Business School Supplementary Scholarship

  • Jonas Heller

University International Postgraduate Award (UIPA) and UNSW Business School Supplementary Scholarship

  • Dandan Yu
  • Pei-Yu Chien
  • Maude Pare Plante
  • Eunice Sie Ning Khoo
  • Lingli Luo

University International Postgraduate Award (UIPA) and Sasakawa Young Leaders Fellowship Fund (SYLFF) Scholarship

  • Asha Gul

The UNSW Tuition Fee Scholarship (TFS) and a Research Stipend

  • Lin Cai
  • Kaiyin Hu
  • Leye Li
  • Hoang Lan Do
  • Doan Khue Dung Dang
  • Arseny Gorbenko
  • Hang Wang

UNSW Tuition Fee Scholarship (TFS) and Capital Markets CRC Scholarship

  • Juliane Dorothea Krug

Collaborative and Exchange Scholarships

Tuition Fee Scholarship and UNSW Business School Supplementary Scholarship for China Scholarship Council PhD Scholarship

  • Fan Yang

UNSW Scholarships

UNSW Student Achievement Award

  • Leon Zabakly
  • Dominic Lay
  • Lisa Ma
  • Thomas Chung
  • Yvonne Huynh
  • Fonda Lam
  • Teigan Hi
  • Muhammad Rohail Abdullah
  • Bryan Lu
  • Ellen Huang
  • Sok Noy

The Academic Achievement Award

  • Evangelos Patramanis
  • Amy Guan
  • Dominic Palanca
  • Tian Xin Zhao
  • Harry Friedberg
  • Gemma McGinness
  • Wing Yan Lau
  • Andres Briones Abad
  • Jie Zhou
  • Avleen Singh
  • Jessica Jakinsjah
  • Zhijian Gao
  • Sarthak Garg
  • Kevin Luu
  • Kennedy Nguyen
  • Ben Munro
  • Kylie Yau
  • Tanmayi Kundap
  • Zhen Chen
  • Liejin Yang
  • Apurba Neupane
  • Adam Hegedus
  • Richard To
  • Andy Chung
  • Jarrod Conroy
  • Maria Wang
  • Jake de Kort
  • Sean Lewis
  • Steven Nguyen
  • Jack Reiher
  • Michael Richards
  • Paul Su
  • Kathy Touma
  • Andrew Wolff
  • Yunfei Peng Zhao

UNSW Access Scholarship

  • Daen Phillips
  • Thien Nguyen
  • Watudura Silva

The Vice-Chancellor’s Equity Scholarship

  • Bronte Gooley
  • Cameron Howe
  • Amal Kammoun
  • Jordan Caruso
  • Michael Samy
  • WeijiaVivki Chen
  • Liejin Yang

The Vice-Chancellor’s Alumni Appeal Scholarship

  • Yanting Zeng

UNSW High Achiever Scholarship

  • Emma Chow

UNSW All Rounder Scholarship

  • Kevin Ge
  • Georgia Meagher

The Scientia Scholarship

  • Jarrod Garlick
  • Cynthia Paheerathan
  • Antony De Araujo
  • Xin Yuan Zhang
  • Jackie Lok
  • Ioana-Elisabeta Antin
  • Zane Zhang
  • Wei Ong

Co-Op Scholars Charitable Society Award

  • Paige Vink

Mitsui Matsushima Australia Japanese Studies Award

  • Melinda Wang

Magnitude Foundation Scholarship

  • Saul Brady

UNSW Golden Jubilee Scholarship for International Students

  • Xin Hui Tan

The Malcolm Chaikin Foundation Scholarships

  • Bernice Choi Lam Chung

Randwick Rugby Club/St Hilliers Schol

  • Andrew Deegan

Ben Lexcen Sport Scholarships

  • Henry Hutchison
  • Nathan Power

Elite Athlete Award

  • Jemima Bartlett
  • Alisa Jeregui
  • James Reid
  • Joshua Watkins
  • Jack McArdle
AGSM Prizes

Master of Business & Technology

The MBT Director's Prize

  • Thomas Cobcroft
  • Sean Raftery

AGSM MBA (Executive) Program

The Dean's Prize

  • Kevin Chan

The Sydney Airport AGSM Prize

  • Kim Anderson

AGSM MBA (Full Time) Program

The Australian Finance Conference Prize - AGSM

  • Mikhail Narbekov

The Ariel Prize

  • Alejandro Escobar

Carla Zampatti Prize

  • Tatiana Rivera Hadad

The Integritas Award

  • Tatiana Rivera Hadad

The Baume & Mercier MBA Excellence Prize

  • Nandini Gaur
    • Matthew Shiskowski

    The Anita Prabhu Women Leaders in Business Award

    • Brianna Ragel

    The Professor Wanbil Lee Prize for Ethical Leaders in Business

    • Simone Herbert-Lowe
AGSM Scholarships

AGSM MBAX Program

The Robyn Denholm Women in Technology Scholarship

  • Jacqueline Williams

AGSM MBA (Executive) Program

AGSM Community Leader Scholarship

  • Guillermo Rodriguez Diez

AGSM Alumni Community Leader Scholarship

  • Brittany Boniface

AGSM MBA (Full Time) Program

Joseph Barling Fellowship

  • Cody Aaron

WESTPAC Future Leaders Scholarship

  • Susan Overall

AGSM Director's Women in Leadership Scholarship

  • Isobel Fenton
  • Victoria Momsen
  • Sam Loaring

AGSM Emerging Female Leaders Scholarship

  • Wendy Hu
  • Puneeta Bhatia
  • Andreia Fernandes de Oliveira
  • Seema Verma
  • Divya Mathai
  • Heather Schmidt

AGSM Excellence Scholarship

  • Adarsh Saukat
  • Fayyaz Zaidi
  • Ishan Asthana
  • Li Rui
  • Joey Illescas
  • Andrew Cohen
  • Pablo Mezzadri
  • Rafael Andreollo
  • Vinod Akula
  • Chao Chen
  • Benjamin Fan
  • Gaurav Malik
  • Yohanes Thio
  • Matt Short
  • Azeem Akhtar
  • Saurabh Khandelwal

AGSM Global Reach Scholarship

  • Slobodan Gluvic
  • Mark Karlson
  • Jeremy Zhuang
  • Minh Phuong Huynh
  • Vera Ma
  • Renata Cataldo De Oliveira Fanti
  • Jeff MacGuidwin
  • Mandy Huang
  • Yulia Staneva
  • Greeshma Govind
  • Zachary Pettinger
  • Shishir Belvi
  • Floris Jansen
  • Peter Sahui
  • Adrian Luo
  • Krishnadas Manghat
  • Yishen Liang
  • Roberto Bastos

International Exchange Scholarships

Peter & Helen Hearl Postgraduate US Exchange Scholarship

  • Nandini Gaur
The Dean's Award for Service

Undergraduate

The Dean's Award for Service

  • Gloria Chan
  • Nicola Cole
  • Katrina Iannella
  • Helen Lim
  • Natalie Romaniuk
  • Callum Wylie
  • Nina Ma
  • Tristan Truuvert
  • Nancy Xie

Postgraduate

The Dean's Award for Service

  • Shivraj Ganasan
  • Bob Titro Idris
  • Michelle Jan
  • Johannes Hoelzemann
  • Maryia Babaryka

Research

The Dean's Award for Service

  • Roxana Cecilia Dawidowski
  • Ann Kayis-Kumar

AGSM

The Dean's Award for Service

  • Shruti Arya
  • Vinesh George
  • Adam Pond
  • Hafiz Saddullah
  • Amy Zhou